چوب راش 

چوب راش  (Beech بیچ)، دارای 13 گونه می باشد که همگی از خانواده فاگاسه می باشند. درخت راش در ایران، عموما در منطق شمالی تکثیر و پرورش می یابد، که به ان گونهراش شرقی می گویند. درخت راش در مناطق کوهستانی و ارتفاعات بیش از ۲۰۰۰ متر از سطح دریا رشد می‌کند. عمر مفید تخمین زده شده برای یک درخت راش سالم 250 سال با ارتفاع 35 متر و قطر 2.5 متر می باشد. علاوه بر نقاط شمالی کشورمان، بهترین چوب راش چوب راش روسیه، گرجستان و دیگر کشورهای اروپایی می باشد. از این رو بسیاری از تولید کنندگان صنعت چوب داخلی از چوب اش وارداتی برای ساخت محصولات خود استفاده می کنند.
چوب راش

خصوصیات چوب راش

چوب راش یکی از چوب های پرطرفدار و پرکاربرد در صنایع چوب می باشد، عمده استفاده چوب راش در صنعت مبل سازی است، علت هم آن است که این چوب دارای استحکام، انعطاف پذیری و تنوع رنگی بسیار است. در نتیجه تولید کننده محصولی مرغوب را به مصرف کننده ارائه خواهد داد. 

انعطاف پذیری چوب راش

چوب راش از انعطاف بالایی برخوردار است. متقابلا این چوب به راحتی خشک شده و فرآیند خشک شدن کوتاه تری دارد. این ویژگی باعث شده در بین مبلسازان طرفدار بیشتری پیدا کند.

رنگ چوب راش

رنگ چوب راش کرم مایل به قرمز است. البته در برخی گونه های دیگر نسبت این رنگ تغییر پذیر است.

چگالیتی چوب راش

  • چگالیتی چوب راش به نسبت دیگر چوب ها بالا و با چگالی ۷۰۰ تا ۹۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب دسته بندی می‌شود. این چوب بافت بسیار مستحکم و یکنواختی دارد.
  • نقوش چوب راش
  • در سطح مقطع برش چوب راش پره‌های چوبی دیده می شود. این نقوش به نقوش پرمگسی دوک گفته می‌شود که به‌صورت لکه‌های کوچک و قرمز رنگ عمود بر راه چوب دیده می‌شود.
  • استحکام چوب راش
  • چوب راش دارای استحکام و مقاومت بالایی دربرابر فشار، شکل پذیری و رنگ های شیمیایی است، ولی از آنجایی که باب میل موریانه ها نیز هست، از این چوب در کف پوش ها استفاده نمی شود. توصیه می گردد برای ساخت محصولات چوبی با چوب راش حتما از روغن های محافظ و یا رنگ چوب استفاده گردد.